Ustroimy pannę Marzaneczkę to trzeci konspekt z cyklu Witamy wiosnę! Przeznaczony jest dla dzieci sześcioletnich. Zajęcia te pozwalają na zapoznanie dzieci z tradycjami ludowymi związanymi z odejściem zimy i powitaniem wiosny. Poprzednie konspekty z tego cyklu to: Jak witają wiosnę i Wiosna się budzi.
Konspekt zajęć z dziećmi sześcioletnimi
Oddział Przedszkolny w Unisławiu
Autorki: mgr Urszula Leba
mgr Elżbieta Krause
Temat: Ustroimy pannę Marzaneczke
Cele operacyjne
Dzieci powinny:
- znać nazwę aktualnej pory roku i jej charakterystyczne cechy, znać nazwę miesiąca -
marzec
- przedstawić zjawiska przyrody za pomocą ruchu
- recytować wiersz - regulując siłę głosu i tempo mówienia
- wypowiadać się na temat wysłuchanego utworu literackiego
- globalnie rozpoznawać napis „Marzanna"
- konstruować według wzoru Marzannę
- bezpiecznie posługiwać się nożyczkami
- ocenić poprawność samodzielnie wykonanej pracy
Metody
podające - rozmowa, recytacja, objaśnienia eksponujące - pokaz, obserwacja praktyczne - zadań stawianych do wykonania
Forma pracy - zajęcie z całą grupą
Środki dydaktyczne
Marzanna - kukła, wiersz pt. „Marzanna" autorstwa J. Jałowiec, „Cztery pory roku" A. Vivaldi - nagranie magnetofonowe, patyczki, stojaki, słoma, sznurek, bibuła, plastelina, nożyczki, koperty z rozsypanką obrazkową, napis „Marzanna", ilustracja do wiersza.
Przebieg zajęcia
1. Przywitanie - „iskierka"
Dzieci wraz z nauczycielką stoją w kole. Nauczycielka przesyła uścisk ręki i uśmiech jednemu z dzieci mówiąc: „iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech ona wróci do mych rąk". Dzieci podają sobie kolejno 'iskierkę".
2. Rozmowa z dziećmi na temat charakterystycznych oznak zbliżającej się wiosny
Nauczycielka pyta dzieci, po czym można poznać, że zbliża się wiosna?
- kiedy wiosna przychodzi do nas, w jakim miesiącu?
Dzieci otrzymuj ą koperty z obrazkami. Nauczycielka prosi o wyszukanie ilustracji, przedstawiających charakterystyczne cechy wiosny: przebiśnieg, sasanka, bocian, kwitnąca leszczyna, itp. Dzieci segregują obrazki.
3. Zapoznanie dzieci z wierszem J. Jałowiec pt. „Marzanna"
nauczycielka recytuje wiersz
Weźmiemy snopek słomy i barwną chusteczkę
Ustroimy kukłę, pannę Marzaneczkę
Poniesiemy ją wysoko nad łąką
- nie dokuczysz Marzaneczko skowronkom
Poniesiemy ją daleko przez pole
Żeby w zbożu nie rządziły kąkole
Poniesiemy ją ze śpiewem ku wodzie
- taki zwyczaj, kiedy zima odchodzi
- wypowiedzi dzieci na temat wiersza, opis Marzanny przez dzieci - na podstawie obejrzanych ilustracji i Marzanny - kukły. Globalne rozpoznawanie napisu „Marzanna", umieszczenie go obok Marzanny,
- wspólna recytacja wiersza - indywidualnie i zbiorowo
- Zabawa ruchowa „Wiosenna pogoda"
Dzieci ruchem naśladują wiatr, deszcz, ulewę, słońce, rośniecie młodych roślinek, lot motyla, itp. W tle muzyka A. Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku".
5. Wykonanie Marzanki według wzoru
- pokaz Marzanny wykonanej przez nauczycielkę
- objaśnienie kolejnych etapów wykonania pracy - złączenie patyków, osadzenie w podstawce, owinięcie słomą, ustrojenie w bibułkową sukienkę
- wykonanie pracy przez dzieci
ocena prac, urządzenie wystawy
- porządkowanie miejsca pracy
6. Pożegnanie (na melodię „Panie Janie")
Do widzenia /2x Żegnam was /2x Znowu się spotkamy /2x Przyjdzie czas /2x
Bibliografia:
Jałowiec J.: Marzanna
Dalsza część zajęć tematycznie związanych z nadejściem wiosny w konspekcie Żegnaj zimo – witaj wiosno!